zaloguj się

nadchodzące turnieje

« »

« „Majówka – Scrabblówka”, czyli w poszukiwaniu nieodkrytej pasji. »

Małgorzata Kubiak-Chudy, Lwisko, 2013-05-21 10:34:43

Pełna sala graczy podczas Scrabblówki - majówki

Pasja to coś niezwykle cennego. Coś, co ubarwia codzienność i pozwala oderwać się od obowiązków. Jednak mieć pasję to jedno, a zarazić nią innych, zachęcić do spróbowania własnych możliwości – to znacznie więcej. Taką właśnie umiejętność posiada pasjonat scrabble p. Sławomir Wolski, nauczyciel SP 17. To on właśnie wymyślił tę imprezę, jej formułę, zajął się organizacją, przygotował nagrody dla uczestników i zgromadził wokół swojego pomysłu wiele osób – dorosłych i dzieci – dzięki którym zamysł udało się zrealizować. Oto jak wyglądała pierwsza „Majówka – Scrabblówka”

Majówka – Scrabblówka
Rodzinna krzyżówka.
Ze słów układana
W słupkach podliczana

Tak w swojej rymowance imprezę „Scrabblówka – majówka” widziała Amelka Mażul z klasy IV SP nr 17 we Wrocławiu. Impreza odbyła się 18 maja w SP 17 we Wrocławiu i przeznaczona była dla uczniów kliku wrocławskich podstawówek oraz członków ich rodzin.

Głównym celem i zamysłem organizatorów było to, by dzieci i ich rodzice wspólnie spędzili czas przy wyjątkowej grze. A dlaczego scrabble są wyjątkowe? Ponieważ bawiąc – uczą, każda rozgrywka jest niepowtarzalna, nawet debiutant może pokonać najlepszych. Gra niesamowicie integruje ludzi, a w dodatku to połączenie języka polskiego i matematyki okraszone szczyptą strategii i taktyki rozwija myślenie i aktywność.

W zajęciach wzięło udział ponad 50 osób, co pozwala mieć nadzieję, że gry planszowe mogą wyjść z "niszowego dołka" i być wspaniałą alternatywą i odskocznią dla gier komputerowych.

Głównym punktem "Scrabblówki – majówki" był trzyrundowy turniej scrabble rozgrywany w parach. Aby należycie przygotować się do turnieju, jego uczestnicy mogli wziąć udział w warsztatach scrabblowych prowadzonych przez p. Sławomira Wolskiego. Warsztaty pierwotnie miały się odbyć w półtoragodzinnych blokach (8 i 15 maja). Jednak wobec dużego zaangażowania dzieci i rodziców czas warsztatów każdorazowo wydłużał się o godzinę. Uczestniczyło w nich kilkanaście par, które nabywały lub doskonaliły umiejętności gry w scrabble. Uczestnicy majowej imprezy mogli wziąć również udział w konkursie na logo, hasło lub rymowankę związane z tematem. Tytułowa rymowanka jest jedną z wyróżnionych w tym konkursie.

Nie lada atrakcją był udział w imprezie Mistrzów Polski: Darka Kosza i Bartka Morawskiego. To oni wprowadzali w grze próbnej uczestników imprezy w turniejowe tajniki. 26 par podzielono na dwie drużyny (drużyna Bartka i drużyna Darka), którym rad i wskazówek udzielali mistrzowie. Potem uczestnicy scrabblowej majówki oglądali niezwykły pojedynek. W anagramowaniu słów dziewięcioliterowych zmierzyli się Darek z Bartkiem. Uczniowie i ich rodzice przecierali oczy ze zdumienia, jakie "dziwolągi" słowne można wyczarować z dziewięciu liter i to w ekspresowym czasie. Nauka mistrzów nie poszła w las i dzieci oraz ich rodzice również popisywali się umiejętnością anagramowania w zabawie "Scrabblowe państwa, miasta". Wyświetlane na ekranie zestawy liter w mig stawały się szukanymi słowami. I tak krówka zmieniała się w Kraków, głowa w Wołgę a pokerek w koperek. Furorę zrobiła zmiana słowa nieluzaccy w słowo... nauczyciel.

Po tych wstępnych atrakcjach nadszedł czas prawdziwej turniejowej rywalizacji. A prowadził ją jak zawsze perfekcyjnie licencjonowany sędzia PFS Grzegorz Wiączkowski. Wszystkie uczestniczące w zawodach pary po raz pierwszy w życiu brały udział w scrabblowym turnieju.

A wyglądało to tak:

"Widział to kto? Nie do wiary!
Polski z matmą stają w pary.
Plansza cała tylko czeka,
by literki i cyferki
utworzyły dywan wielki,
co się mieni znaczeniami
I wartością cyfr dodanych."

Powyższa rymowanka (także wyróżniona) jest autorstwa Zuzi Mażul z klasy VI SP 17 we Wrocławiu. Początkujący scrabbliści bardzo szybko opanowali sztukę scrabblowej rywalizacji. Szybko opanowali umiejętność prawidłowego zapisu, zegar z minuty na minutę stawał się coraz mniej straszny, a słowa były coraz dłuższe i coraz "droższe". W przerwach miedzy rundami można było wypełnić tematyczne karty anagramowe w zależności od upodobań i zainteresowań. Do wyboru były następujące tematy: piłkarze, sporty olimpijskie, państwa i stolice, kwiaty, pojęcia matematyczne i zawody. Każdy kto dobrze wypełnił zestaw, otrzymał skromny upominek (scrabblowy długopis lub opaskę). W przerwach można też było porozmawiać z Mistrzami Polski. Mistrzowie cierpliwie odpowiadali na liczne pytanie, rozdali też wiele autografów nowo poznanym fanom. Obecność mistrzów bardzo uatrakcyjniła imprezę i przyczyniła się do popularyzacji scrabble.

Dodać też należy, że w przerwach działał bufet perfekcyjnie obsługiwany przez trzy dziewczynki z klasy IV: Nikolę, Agnieszkę i Kasię. Organizatorzy przygotowali zimne napoje, herbatę i kawę, a uczestnicy wzbogacili menu o przyniesione przez siebie na wspólny stół ciastka, paluszki, krakersy i inne przekąski. Mamy uraczyły zawodników domowymi ciastami. Dzięki temu bufet prezentował się niezwykle zasobnie. Cóż – zawodników bardziej interesowały plansze scrabble.

Każdy został nagrodzony podczas Skrabblówki Majówki

Ale wróćmy do turniejowej rywalizacji. Cztery pary zdobyły komplet zwycięstw (po trzy). Miejsce czwarte zajęła para Kacper Derda (SP 61) i p. Wojciech Raczkiewicz zdobywając 878 małych punktów. Miejsce trzecie zajęli: Weronika Kiewisz (SP 17) i p. Piotr Kiewisz (901 małych punktów). Zdobywcy trzeciego miejsca otrzymali dyplom, gadżety scrabblowe i grę Remik liczbowy. Miejsce drugie zdobyli Michał Derda (SP 61) i p. Anna Derda (903 małe punkty) otrzymując dyplom, gadżety i grę Scrabble original (polsko-angielskie). Zwycięzcami turnieju zostali: Marta Kuchciak (SP 17) i p. Marek Kuchciak (1018 małych punktów) otrzymując dyplom, puchar, gadżety i grę Scrabble de lux.

Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali dyplomy uczestnictwa, nagrody rzeczowe i gadżety scrabblowe. Fundatorami nagród byli: program "Scrabble w szkole" i Wrocławski Klub Scrabble "Siódemka". Bardzo serdecznie dziękujemy za cenne wsparcie.

Organizatorzy imprezy ze wszystkich sił starali o to, by zaszczepić wśród dzieci i ich rodzin „scrabblowego bakcyla” i pokazać niewątpliwe korzyści płynące z tej gry.

Organizatorami byli: p. Sławomir Wolski (nauczyciel SP 17) – pomysłodawca turnieju i główny jej animator, p. Małgorzata Kubiak – Chudy (wicedyrektor SP 17), p. Renata Migocka (nauczycielka – SP 61), p. Piotr Migocki (wicedyrektor SP 17 ). Patronat nad imprezą sprawował Wrocławski Klub Scrabble "Siódemka". Serdeczne podziękowania należą się członkom tego klubu: Grzegorzowi Wiączkowskiemu – za perfekcyjne sędziowanie, Bartoszowi Morawskiemu, Dariuszowi Koszowi i Michałowi Szymkowskiemu za cenne rady, wskazówki i pomoc uczestnikom turnieju. Wszyscy wyżej wymienieni pracowali społecznie z zamiłowania do gry scrabble. Klub "Siódemka" użyczył nam także zestawy do gry.

Serdecznie dziękujemy p. Waldemarowi Serneckiemu – prezesowi sekcji szachowej MDK Śródmieście za dostarczenie zegarów do gry.

Podziękowania należą się także uczennicom klasy 4 b (SP 17): Agnieszce, Kasi i Nikoli za obsługę bufetu. Wojtkowi z klasy 4 b (SP 17) oraz Mateuszowi i Rafałowi z klasy 5a (SP 17) dziękujemy za pomoc "asystencką". Całej klasie 4b (SP 17) dziękujemy za ciekawe dekoracje (wykonane różną techniką literki scrabblowe na papierze utworzyły napis: "Scrablówka – majówka").

Dzieciom biorącym udział w turnieju dziękujemy za zainteresowanie a rodzicom i innym członkom rodziny za poświęcony dzieciom czas. By nie zaniedbać "kronikarskiego obowiązku" dodamy, że w konkursie na logo – hasło – rymowankę oprócz wspomnianych prac Amelki i Zuzi wyróżnienie otrzymali: Michał Derda kl. VI (SP 61), Adam Kawaler z kl. IV (SP 17) i Patryk Bednarek z kl. IV (SP 17).

Rymowanka Patryka będzie naszym zdaniem najlepszym zakończeniem relacji:

Scrabble – w Twoim domu i w długiej podróży
Scrabble – dla małych a także dla dużych.
Scrabble – zimą gdy jesteś chory
Scrabble – na majówkę , gdyś do harców skory
Scrabble – dla domowników i dla miłych gości
Scrabble – do nauki i dla przyjemności
Bo scrabble kolego są dobre na wszystko:
Na nudę i chandrę i "średnią" za niską! 

Mamy nadzieję – a nawet więcej – że tegoroczna inauguracyjna "Majówka – scrabblówka" na stałe wejdzie do kalendarza imprez SP 17 i do tradycji szkoły, że za rok weźmie w niej udział jeszcze więcej par, dla których ta interesująca gra stanie się pasją i sposobem rodzinnej rozrywki i spędzania wolnego czasu. Wszyscy sobie tego wzajemnie życzymy.

3 komentarze

#1aztech

11:10:32, wtorek 21 maja 2013 r.
Świetna robota! Niech mam rośnie scrabblowy narybek i poznaje, że scrabble to jedna z najfajniejszych gier

#2marcin

13:17:13, wtorek 21 maja 2013 r.
podziwiam, gratuluję...

#3Mama

9:26:29, środa 22 maja 2013 r.
Serdeczne podziękowania dla Pana Sławomira Wolskiego. Zaraził nas swoją pasją gry w scrabble. a ponadto jest bardzo miły i uczynny i to również sprawiło, że chętnie uczestniczyliśmy w treningach.
Pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia i sił w pozyskiwaniu nowych scrabblistów.

Dodaj swój komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

Komentując możesz używać składni Markdown.

Get Adobe Flash player

nasza strona na facebooku
galerie
tajskie kości ;)
tajskie kości

wersja „nie wszystko Wam wolno, robaczki”, powstała w styczniu 2014 © bodo