zaloguj się

nadchodzące turnieje

« Nie mistrz mistrzem lecz niemistrz mistrzem! »

Darek Kosz, Tomasz Suchanek, 2010-11-14 23:43:19

Ostatnia partia finału Czterodniowy maraton wałecki, dobiegł końca. Po raz drugi, i to z rzędu, mogliśmy się cieszyć z tryumfu siódemkowicza. Tytuł aktualnego Mistrza Polski przeszedł z rąk Darka Kosza do rąk Bartka Morawskiego. Finał pomiędzy Bartkiem a Kazikiem Merklejnem trwał aż 5 meczów! Barkowi gratulujemy tytułu mistrzowskiego, Darkowi świetnego występu i zajęcia 4 miejsca a Gosi Szczygieł wspaniałego występu w eliminacjach i turnieju Towarzysze (odpowiednio 13 i 6).

P.S. W najbliższy wtorek w klubie Los Cubanitos świętujemy tryumf Bartka!

Relacja - Kosiarz Dusz

Po czterech dniach zmagań przyszedł czas na podsumowanie najbardziej prestiżowego turnieju tego roku, czyli XVIII Mistrzostw Polski. Na starcie pojawiło się 127 tęgich głów, omamionych żądzą objęcia władzy w scrabblowym półświatku i, jak to zwykle bywa w zawodach, obok całych zastępów zwycięzców mentalnych wyłoniony został jeden zwycięzca właściwy, o którym rozpiszę się za jakieś trzy akapity :)

Po raz pierwszy w historii miejscem rozgrywania Mistrzostw Polski był Wałcz. Lokalizacja ta nie jest jednak przypadkowa, gdyż turnieje w tym mieście od lat zaliczają się do najlepszych w sezonie. Wysoka frekwencja i pochlebne opinie to przede wszystkim zasługa Joli Chłopińskiej, która wraz z gronem zaangażowanych osób co roku stwarza scrabblistom wspaniałe warunki do gry. Tak było również teraz, o czym najlepiej świadczy fakt, że na niedzielnym wręczaniu nagród, pucharów i medali obecnych było grubo ponad 100 osób. Wielkie brawa dla organizatorów!

Zawody rozpoczęły się fazą eliminacyjną, której zadaniem było wyłonienie dwunastki finalistów. Najlepiej poradził sobie Grzesiek Kurowski, któremu udało się wygrać wszystkie rundy, co w scrabblach jest rzeczą niemal niespotykaną, gdy mamy do czynienia z tak wyrównaną czołówką. Nasz klub, jak zresztą co roku, mógł poszczycić się bardzo mocną ekipą, toteż liczyliśmy, że nasi reprezentanci znajdą się w finale. Ostatecznie ta sztuka udała się Darkowi i Bartkowi, którzy zapewnili sobie awans wygrywając 10 z 15 partii. Tyle samo zwycięstw miała na koncie także Małgosia, która rozpoczęła turniej od zwycięstwa na pierwszym stole z broniącym tytułu Darkiem. Fotu otarła się o finał, gdyż do dwunastego Roberta Głowackiego zabrakło jej 15 małych punktów, jednak w tak mocno obsadzonym turnieju trzynaste miejsce, choć pechowe, to także świetny wynik.

Dobre występy zanotowali także Adam, Tomek i Basia zdobywając odpowiednio 9, 9 i 8 dużych punktów. Warto nadmienić, że pierwszy z nich w środę rano przyleciał prosto z Anglii, co nie przeszkodziło mu być na dworcu kolejowym szybciej od niżej podpisanego, który miał za zadanie zjawić się tam podjechawszy autobusem z wrocławskiego Gaju... Największym pechowcem turnieju był Kobrem, który w fazie eliminacyjnej zajął miejsce poza czołową siedemdziesiątką czwórką. Na pociechę zostało mu ósme miejsce w turnieju towarzyszącym, dwa miejsca za świetnie dysponowaną tego weekendu Gosią.

A teraz pora na tę część relacji, która z pewnością sprawi czytelnikom najwięcej radości. Po jedenastorundowej fazie finałowej i pięciorundowym pojedynku z Kazimierzem Merklejnem, zwycięzcą XVIII Mistrzostw Polski został członek naszego klubu (tak, CZŁONEK NASZEGO KLUBU) Bartek Morawski!!! Chyba nie muszę dodawać, że jest to jego pierwsze zwycięstwo w turnieju organizowanym przez PFS i w ten sposób udało mu się przełamać passę miejsc drugich, trzecich i niepierwszych. Śmiało można orzec, że ruchem turnieju było słowo "WYBADANEMU", które wprawdzie zostało położone nie przez Bartka, a przez Kazika i ponadto nie miało absolutnie żadnego wpływu na wynik ostatniej partii, jednak i tak zostało przytoczone na uroczystym podsumowaniu turnieju. Ale dość zgryźliwości... :)

Dla relacjonującego, który miał możliwość obejrzenia ostatniej partii znad głów finalistów, takimi ruchami turnieju były dwie ostatnie kolejki Bartka w piątym pojedynku z Kazikiem. To naprawdę niesamowity moment, gdy zawodnik grający na najwyższym poziomie 30 partii, analizujący dokładnie każdy ruch od strony punktowej, taktycznej i jeszcze sześciu innych, starający się nie popełnić najmniejszego błędu, który mógłby potem przesądzić o losie całego turnieju, na sam koniec partii decydującej o przyznaniu tytułu Mistrza Polski może pozwolić sobie na wyłożenie na planszę czegokolwiek, gdyż wie, że już nic odbierze mu upragnionego triumfu. Jeszcze raz serdeczne gratulacje!

Aby dopełnić formalności dodam, że na najniższym stopniu podium uplasował się Stanisław "Nicnieidzie" Rydzik, w małym finale nie dając szans broniącemu tytułu Darkowi, któremu przypadło miejsce czwarte.

W pierwszej trójce turnieju towarzyszącego znaleźli się kolejno Dawid Pikul, Mateusz Żbikowski i Miłosz Wrzałek. Zatem tytuł Mistrza Polski pozostaje w rękach klubu, a my w optymistycznych, mam nadzieję, nastrojach żegnamy się już z Wałczem i z tegorocznymi turniejami, jednocześnie szykując się na przyszłoroczne podboje. Trzeba pamiętać, że do trzech razy sztuka. Był Darek, jest Bartek, tak więc... kto następny? :)

Relacja - Tomasz "ten co się zgubił i znalazł" Suchanek

Powiedzieć o Wałczu, że to dobry turniej, to lepiej nic nie mówić. Jak co roku Jola Chłopińska przeszła samą siebie i aż strach pomyśleć, co przygotuje nam w następnym roku. Jak zwykle perfekcyjnie przygotowany turniej rozpoczął się od podziękowań złożonych na ręce sponsorów oraz od przywitania znamienitych gości. Na ceremonii otwarcia pojawił się Burmistrz Wałcza oraz poseł Paweł Suski.

Po zakończeniu części oficjalnej nie pozostawało nic innego jak tylko usiąść i grać. Miejsca nie brakowało, każdy miał własny stolik i mnóstwo miejsca. Przestrzeń pomiędzy stołami była ogromna. Odpowiednia ilość laptopów do sprawdzania słów, sprawne sędziowanie zawodów przez Sławka Zabawę, pomagająca roznosić zapisy wałecka młodzież pozwoliła przeprowadzić zawody bardzo sprawnie i bez opóźnień (zagrało prawie 130 osób)!

Prócz zwycięstw Kobrema nie brakowało w Wałczu niczego. Pyszne przekąski serwowane pomiędzy partiami, serwis kawowo-herbaciano-wodny, wspaniałe kolacje, w tym tatar, gołąbki, pierożki, bigos, wędzony węgorz, smażony pstrąg, sałatki, kurczaki, udka w "dni kuchni polskiej" czy też zapiekanki, carpaccio, zupa chrzanowa, papryczki nadziewane tuńczykiem oraz serem feta, lasagne, szpinak, pomodorro oraz makarony w tysiącach wariantów w "dniu kuchni włoskiej" nie pozwalały trzymać się, co poniektórym diety, nie wspominając już o tym, że przyczyniły się do przytarabanienia do Wrocławia kilku dodatkowych kilogramów (cięższy samochód :D).

Oprócz jedzenia (obżerania?!) się nie brakowało również strawy duchowej. Klub Kaaba zaserwował nam karaoke, w którym to prym wiedli Przemek Pawlic oraz Łukasz Tuszyński. Ten pierwszy, na początku niechętny do śpiewania, dał się uwieść urokowi pani Esterze Marszewskiej, liderce grupy Nasty Ladies, prowadzącej zabawę.

Zabawa trwała w najlepsze do późnych godzin, co w konsekwencji niektórym pozwoliło zgubić się i znaleźć w Wałczu, zgubić sweterek, zapomnieć rękawiczek, posiać beret a nawet... przespać się (a było naprawdę zimno) opartym o drzwi. Jak powszechnie wiadomo, spanie na dworze gdy ziąb i chłód walnie przyczynia się do zwyżkowania formy zawodnika, dlatego też łatwiej zakończyć turniej na podium! Kolejnym dowodem na to, że wypoczęta psyche może zdziałać wiele, a wypite piwo wcale nie wpływa na spadek formy, co wśród niektórych finalistów, w tym piszącego, nadal budzi ogromną zazdrość jest balujący do późna Łukasz Tuszyński.

Kolejną ciekawostką były niespotkane gdzie indziej konkursy, w tym na rozwiązanie krzyżówki mistrzów (wygrał niezastąpiony Staszek Rydzik), na najlepsze opowiadanie "Z pamiętnika scrabblisty" (nagrodę zgarnął niżej podpisany). Dodatkowo, można było wygrać nagrodę za najdrożej położoną jolkę (Rafał Polak za słowo JOLKACH) oraz za najdroższe słowo związane z ziemią wałecką (Justyna Górka za WAŁECKU).

Jak co roku, odbyły się również zawody typerów. Wśród nich najlepszy okazał się Rysiu, który to poprawnie wytypował skład małego i dużego finału oraz wyczuł, że Łukasz Tuszyński zakończy fazę finałową na 5 miejscu.

Rewelacją zawodów okazała się Gosia Szczygieł, która o włos (15 punktów) przegrała awans do fazy finałowej, z kolejną rewelacją turnieju Robertem Głowackim z Łodzi. Swoją wysoką formę potwierdziła również podczas turnieju towarzyszącego, gdzie zajęła wysokie 6 miejsce, w tym w dwóch grach wydzierając punkty w ostatnim momencie Maćkowi Sancewiczowi i Adasiowi Szukalskiemu. Pierwszy mógł wygrać partię na milion sposobów, ale pokazał, że zawsze można znaleźć milion pierwszy na przegranie. Adaś zaś, nauczył się, że lepiej partię skończyć pewną wygraną, niż połasić się na kilka dodatkowych punktów i... partię przegrać.

Wyniki Siódemkowiczów w eliminacjach MP

 7 Bartosz     Morawski       Gliwice        144.38   10.0   6452   2129   651
 11 Dariusz     Kosz         Nysa          155.69   10.0   6091   2222   819
 13 Małgorzata   Szczygieł      Radwanice       121.65   10.0   5973   2198   362
 22 Adam      Szukalski      Coventry        139.71   9.0   6109   1963   484
 29 Tomasz     Suchanek       Wrocław        126.76   9.0   5856   1978   183
 39 Marek      Reda         Wołomin        134.03   8.0   6041   1990   543
 52 Barbara     Łukaszewicz     Wrocław        123.97   8.0   5639   1729   526
 53 Zofia      Gajewska       Jelenia Góra      125.59   8.0   5612   1940   121
 61 Adam      Klimont       Wałcz         122.78   8.0   5369   1951   231
 69 Joanna     Żłobicka       Wrocław        115.20   7.0   5573   1732    11
 75 Krzysztof    Obremski       Legnica        140.89   7.0   5441   1832   -75
100 Ryszard     Korpalski      Wójtowice       111.52   6.0   5292   1608   -189
108 Przemysław   Pawlic        Wrocław        100.73   5.5   5233   1476   -347
112 Joanna     Pawlińska      Bielany Wrocławskie  100.00   5.0   5100   1551   -752

Wyniki Siódemkowiczów w turnieju towarzyszącym

 6 Małgorzata   Szczygieł      Radwanice       123.66   9.5   5494   1989   887
 8 Krzysztof    Obremski       Legnica        137.99   9.0   5339   1855   439
 12 Adam      Klimont       Wałcz         123.98   9.0   5164   1908   523
 32 Barbara     Łukaszewicz     Wrocław        122.88   7.0   5135   1538   414
 33 Marek      Reda         Wołomin        134.13   7.0   5132   1633   414
 36 Tomasz     Suchanek       Wrocław        127.47   7.0   5018   1600   -97
 45 Joanna     Żłobicka       Wrocław        115.23   7.0   4716   1634   -104
 56 Zofia      Gajewska       Jelenia Góra      126.09   6.0   4937   1422   319
 60 Ryszard     Korpalski      Wójtowice       111.57   6.0   4792   1568   -174
 74 Adam      Szukalski      Coventry        138.81   5.0   4936   1377   -316
 78 Przemysław   Pawlic        Wrocław        100.41   5.0   4674   1288   -403
 92 Joanna     Pawlińska      Bielany Wrocławskie  100.35   4.0   4424   1208   -155

Dodaj swój komentarz

Pola oznaczone gwiazdką * są wymagane.

Komentując możesz używać składni Markdown.

Get Adobe Flash player

nasza strona na facebooku
galerie
tajskie kości ;)
tajskie kości

wersja „nie wszystko Wam wolno, robaczki”, powstała w styczniu 2014 © bodo